Lista aktualności Lista aktualności

Rozpoczecie sezonu pożarowego!

fot. Jakub Wencek

Dnia 15 marca 2022 roku na terenie lasów Dolnego Śląska rozpoczął się sezon pożarowy. Pamiętaj, gdy zobaczysz pożar lasu zadzwoń na numer alarmowy 112 oraz do Punktu Alarmowo Dyspozycyjnego Nadleśnictwa Chocianów! (76 81 83 523 / 791 200 652)

Przypominamy również o całkowitym zakazie wypalania traw!

Pożary traw powodują spustoszenie dla flory i fauny. Płoną nie tylko rośliny, w tym cenne, chronione gatunki, ale i zwierzęta: jeże, lisy, zające schowane w bruździe, płazy, gady, nawet sarny i dziki, które w tym czasie przebywały na powierzchni. Płomienie niszczą miejsca bytowania tych zwierząt, w tym m. in. bażantów, kuropatw, zajęcy czy saren.

Przed pożarem nie uchronią się uciekające zwierzęta. Wiatr przenosi płomienie z prędkością do 20 km / godz !!! Tymczasem chociażby jeże nie poruszają się z taką prędkością. Małe zające przywierają do ziemi ze strachu i nie uciekają. Te, które zrywają się do ucieczki, wpadają w popłoch, tracą orientację i często wbiegają prosto w płomienie.

Niszczone są miejsca lęgowe gatunków gnieżdżących się na ziemi i w krzewach. Palą się również gniazda już zasiedlone, a zatem z jajkami lub pisklętami, np. tak lubianych przez nas wszystkich skowronków czy czajek.

Dym uniemożliwia pszczołom i trzmielom oblatywanie łąk. Owady giną w płomieniach co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin, z których korzystają także ludzie.

Przy wypalaniu giną mrówki. Jedna ich kolonia może zniczczyć do 4 mln szkodliwych owadó rocznie. Mrówki zjadające resztki roślinne i zwierzęce ułatwiają rozkład masy organicznej oraz wzbogacają wartwę próchnicy, "przewietrzając" glebę. Podobnymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami są biedronki, zjadające mszyce.

Wbre obiegowej opini pożar łąki nie użyźni gleby, a wręcz odwrotnie - wyjałowi ją. Cenne rośliny wyginą, a najszybciej odrosną chwasty.