Zanocuj w lesie

Na terenie Nadleśnictwa Chocianów w ramach ogólnopolskiej akcji Lasów Państwowych pn.: „Zanocuj w lesie” wyznaczono obszar o powierzchni blisko 1000 ha.
Od 01.05.2021r. wszyscy miłośnicy bushcraftu, survivalu mogą nocować w lesie bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

Wyznaczona strefa obejmuje swoim zasięgiem zwarty kompleks borów sosnowych w sąsiedztwie którego możemy znaleźć przepiękne otwarte połacie wrzosowisk oraz wydm śródlądowych.

 

Lokalizacja widoczna jest również na mapie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy oraz z poziomu aplikacji mBDL:

 1. https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl&gl=US  (android),
   
 2. https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663 (iPhone),

(z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego).

 

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

 1. regulaminem korzystania z obszaru [link do regulaminu]
 2. informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą
  a. Leśnictwo Pasternik oddział 55a w dawnym wyrobisku żwirowym 51°25'36.8″N 15°45'31.7″E
 3. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
 4. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu https://chocianow.wroclaw.lasy.gov.pl/niezbednik-turysty
 5. z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Miejsca te oznaczone są w terenie żółtymi tablicami „Zakaz wstępu” z podaniem przyczyny. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu.
 6. w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!  
  a.    terminy polowań zbiorowych https://chocianow.wroclaw.lasy.gov.pl/lowiectwo#.YIvkj6EwhPY
 7. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [link do formularza] oraz przesłanie go na adres pawel.pawlowski@wroclaw.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
  Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Paweł Pawłowski tel. 606 909 378

Nadleśnictwo Chocianów przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

Pomóż nam w dalszym doskonaleniu projektu - wypełnij ankietę

Ankieta dla użytkowników jest anonimowa i przeznaczona dla wszystkich osób
korzystających turystycznie i rekreacyjnie z lasów, nie tylko tych, którzy nocują w lesie
w ramach ww. Programu.

Link do ankiety - kliknij tutaj